Aromaterapii řadíme do alternativní medicíny, k jejíž fungování jsou nejdůležitější aromatické látky – éterické oleje. Slovo vzniklo kompozicí dvou výrazů: aroma (vůně) a terapie (léčba). Tyto látky působí samovolně na čichové nebo taky chuťové buňky člověka. Komplexní vjem, který tyto látky vyvolají v člověku, se nazývá aroma. Se spojením působení aroma a specializovaného odborníka můžete najít cestu sami k sobě, proniknout do vnitřku své mysli nebo se osvobodit od problémů. Aromaterapie vám také může pomoci s problémy ve zdraví. Uvolní duši, emoce a mysl.
Olejové poklady se získávají z dužin plodů, květů, listů a z kůry. Nachází se dokonce i na kořenech. Tyto olejové esence se pak smíchávají s klasickými rostlinnými oleji, které užíváme běžně v domácnosti nebo s těmi méně běžnými, jako je například olej sezamový nebo mandlový.
Způsobů, jak na sebe můžete nechat oleje působit je několik.
Aromamasáž obvykle zahrnuje masáž celého těla od konečků prstů u nohou až po konec hlavy včetně vlasů.
Aromatická inhalace se užívá při léčení všech psychických a psychosomatických onemocnění.
Aromaterapeutická koupel slouží k celkovému uklidnění mysli a duševnímu relaxu.
Pokud se chystáte na aromatickou masáž nebo proceduru na klinice, olejová směs vám bude pravděpodobně namíchána až na místě dle vaší potřeby.
Rozlišujeme dvě základní cesty terapií: stimulující a uklidňující.
A jak si vytvořit doma prostředí pro klid v duši a celkovou pohodu bez nemocí? Snadno! Stačí si zakoupit sadu esenciálních olejů, se kterými dále můžete zacházet, jak je jen libo. A jaké oleje to jsou?
Eukalyptus patří do základních esencí v aromaterapii. Je jedním z nejúčinnějších olejů, co se týče léčby vůbec. Pomáhá při dýchacích potížích, hojení ran. Podporuje koncentraci a ničí migrény.
Pomeranč je esence, která osvěží a zároveň uvolní. Ulevuje od depresí, odbourává nechutenství a pomáhá při horečce. Užívá se nejčastěji jako esence do vodních lázní a koupelí.
Citron snižuje krevní tlak a uklidňuje namáhanou duši. Pomáhá odbourávat bolesti hlavy, problémy s trávním a pozitivně působí na pleť.
Červený pomeranč osvěží stejně tak dobře jako pomeranč klasický. Jeho předností je harmonizace psychiky a navození dobré nálady. Opět se hodí do koupele.
Litsea cubeba je antidepresivní, působí výborně na unavené nohy. Působí antibakteriálně a chrání tělo před jakýmikoliv nákazami. Tato esence také krásně pročistí vzduch ve zvolených místnostech.
Meduňka s citronelou vám dodá svěží chuť do života. Působí antidepresivně, pomáhá při nespavosti a migréně. Ruší menstruační bolesti, snižuje krevní tlak a podporuje srdeční činnost. Pomůže taky od zažívacích problémů. Celkově hojí rány v duši.
Antitabák asi nepotřebuje ani vysvětlení. Tento esenciální olej vám pomůže s odvykáním kouření.
Grep je stejně jako pomeranč vhodný do koupelí. Působí antidepresivně a pomáhá v boji s únavou. Ničí deprese.
Tea tree je asi jeden z nejznámějších olejů. Je nejužívanějším přírodním antiseptikem. Pomáhá s léčením akné, kožních ekzémů a zánětů celkově. Používá se také na ošetřování ran a popálenin. Na kůži působí blahodárně.
Levandule je vhodná pro klidný spánek, redukuje problémy s nespavostí. Pomáhá při léčení dýchacích obtíží, chřipky, migrény, taky hojí. Slouží dokonce i k obranně proti molům. Levandule je nejpoužívanější aromatickou látkou.
Nejvhodnější je si pořídit celou sadu těchto olejů. Nikdy nevíte, kdy se vám nějaký z nich bude hodit.
100% přírodní esenciální oleje pro aromaterapii najdete zde.