V České republice zatím nejsou katalytické lampy tolik známé. Ve Francii a Itálii jsou ale naprostou samozřejmostí každé domácnosti. Proč? Skvěle vypadají, pohlcují pachy, čistí vzduch, a ještě interiér božsky provoní.
Co jsou to katalytické lampy?
Katalytické lampy vypadají obvykle jako velký, luxusní parfém. Skládají se z (obvykle) skleněného flakonu, ve kterém nalitá vonná náplň na bázi alkoholu, v ní namočeného bavlněného knotu a porézního kamene na vrcholku lampy.
Jak fungují katalytické lampy?
Katalytickou lampu naplníte ze 2/3 speciální náplní určenou pro katalytické lampy. Do lampy vložíte knot a na vrcholu lampy tak bude porézní kámen. Před prvním použitím je třeba nechat cca 20 minut nasát knot náplní. Poté je možné porézní kámen zapálit. Zpočátku bude plamen poměrně vysoký (až 15 cm), postupně bude slábnout a zhruba po pěti minutách můžete kámen sfouknout. Kámen už totiž bude nažhavený zhruba na 500°C a započne katalytická reakce. Dochází k tzv. „hoření bez plamene“, do ovzduší se uvolňují molekuly, které dokáží pohlcovat nežádoucí pachy a současně se do interiéru uvolňuje vůně. Až budete chtít katalytickou reakci zastavit (doporučujeme zhruba pod 20 minutách), stačí nažhavený kámen přiklopit speciálním zhášecím víčkem.
Kdy vznikly katalytické lampy?
Katalytické lampy mají více než 120letou historii. V roce 1898 je vynalezl pařížský lékárník pro čištění vzduchu v nemocnicích. Původně byly katalytické lampy plněné pouze alkoholovou směsí. V moderní společnosti se zrodil nápad přidávat do náplní i vůně. Lampy se tak staly nejen funkčním ale i velmi příjemným společníkem. Říká se, že v jejich společnosti relaxovali i věhlasné osobnosti jako je Coco Chanel nebo Pablo Picasso.
Jak vybrat katalytickou lampu?
Na katalytické lampě se určitě nevyplatí šetřit. Jedna lampa vám může vydržet celý život a stojí za to, aby se stala ozdobou vašeho interiéru. Říká se, že nejkrásnější katalytické lampy tvoří světoznámá značka Locherber Milano. Tyto katalytické lampy jsou doslova uměleckým dílem, který tvoří ti nejlepší benátští skláři. Vyzkoušejte je na vlastní kůži a rozviňte archaickou sílu vůně a umění ve vás.