Snídaně je základ dne. Někdo má k snídaní rád ovesné vločky, jiný si rád dopřeje chutný koblížek, ale jsou mezi námi i lidé, pro které je pojem dobrá snídaně synonymem dobrého chleba. Není přeci po ránu lepší pocit, než se zakousnout do čerstvého lehce křupavého chleba, který je potřený máslem a jemně posypaný čerstvou pažitkou. Pro mě, je to nejlepší start dne.
V mnoha knihách se může dočíst, že „chléb je dar od Boha“ a vskutku něco na tom pravdy bude. Chléb se dá jíst prakticky ke každé příležitosti a nikdy se ho nepřejíte. Chléb je základní potravina, která provází lidstvo od doby, kdy se z pouhého lovce a sběrače stal člověk, také zemědělcem. Lidé nejdříve konzumovali nejdříve potravu na bázi obilovin, jako byly placky nebo kaše. Později však zjistili, že těsto připravené z mouky, soli a vody lze ponechat přirozeně nakynout působením kvasinek ze vzduchu. Tento “ jev “ byl později spojován se zázrakem a odtud pochází ona věta, že chléb je dar od Boha, který jej seslal na tuto zemi. Působením kvasinek vznikalo pečivo s chutnou kůrkou, ale zároveň bylo velmi lehké a vzdušné. Z obilovin se. ale připravovalo i pivo, které také díky náhodným působením vzdušných kvasinek bylo vykvašené. Kombinace obou poznatků vedla lidi k použití pivní „usazeniny“ pro cílené kypření těsta pro výrobu pečiva.
Chléb znali již v Egyptě a z dochovaných nálezů je známo, že chléb byl spolu s pivem určitou formou platidla, které sloužilo jako odměna za vykonanou práci. Obvykle se takto platilo dělníkům a otrokům.
Chléb měl pro Slovany významnou roli. O významu chleba ve slovanské kultuře se můžeme často dočíst v knihách, kde Slované vítali své hosty chlebem a solí. Chléb se těšil velké úctě a velké vážnosti, jelikož to byl dar přírody (Boha) a těžké lidské práce. Chlebem se nikdy neplýtvalo a toho kdo by jej cíleně zničil nebo jinak zneuctil čekal přísný rest. Chléb byl znakem pohostinnosti a srdečnosti. Odmítnutí chleba, když byl nabídnut se považovalo se velkou urážku srovnávajíc se s urážkou Boha. Taktéž pokud chléb nebyl hostu nabídnut, také se jednalo o urážku, ale navíc se tento incident rychle roznesl po okolí a na někoho kdo hostu nenabídl chléb se dívali ostatní mezi prsty a odmítali s ním mluvit.
Tento krásný zvyk Slovanů se zachoval do dnešních dob a může se Vám stát, když přijedete někam na venkov, že budete uvítání chlebem se solí. Chléb má široké zastoupení v mnoha slovanských přísloví a pořekadel. “ Lepší doma krajíc chleba, než-li v cizině kráva celá.“ Jak vidíte chléb má opravdu bohatou historii a pro Slovany i hluboký význam.
V dnešní době však nepotřebujete pole a mlýn, abyste si mohli doma pochutnat na dobrém chlebu. Jistě, žijeme v moderní době a můžete si dojít chléb kdykoli koupit do obchodu. Pekaři každé ráno vstávají v brzkých ranních hodinách, aby nám naservírovali jejich chutné pečivo. Neříkáte si někdy jaké by to bylo, kdybyste si mohli udělat vlastní chléb? Pokud ano, tak pro vás mám dobrou zprávu. Připravit si chutný domácí chléb nebylo nikdy, tak jednoduché. Dnes pro Vás mám domácí nerezovou pekárnu chleba. Tato pekárna nabízí 12 přednastavených programů pro přípravu těch nejrozmanitějších druhů tohoto úžasného pokrmu.
Okouzlete své přátele domácím poctivým chlebem a po vzoru našich předků jim nabídněte chléb se solí. Zajisté rádi ochutnají a patřičně ocení Vaše umění a lásku ke starým tradicím. Chleba se dá konzumovat opravdu skoro ke všemu, je to vhodný parťák ke guláši, polévce, masu nebo jen k odpolední svačince. Zakousněte se do křupavého, voňavého chleba, vždy když dostanete chuť.
Domácí pekárnu si můžete koupit zde